Razgovarao: Ekrem Dupanović
Prošloga tjedna je Httpool, predstavnik vodećih digitalnih medijskih platformi u Hrvatskoj i regiji, najavio sponzorstvo SoMo Borca, jednog od najvećih i najrelevantnijih digitalnih marketinških događanja u regiji koji se ove godine po prvi puta održava u Zagrebu.
Prirodno partnerstvo sa SoMo Borcem u Httpoolu vide kao priliku za jačanje regionalnog znanja, s ciljem maksimiziranja povrata investicije oglašivačima.
O ovom partnerstvu, značajnom za regionalnu digitalnu zajednicu, razgoarali smo sa Ivankom Mabić Gagić, Managing Director Httpool Hrvatska i Ružicom Vrdoljak Ličina, direktoricom SoMo Borca
Media Marketing: Što točno sadrži partnerstvo sa Httpoolom?

Ružica Vrdoljak Ličina: Partnerstvo s Httpoolom nam je posebno značajno jer imamo iste ciljeve, kao i isti način gledanja kako ih ostvariti. Glavni su nam ciljevi okupljanje svih digitalaca na jednom mjestu, mjestu za učenje; prepoznavanje najboljih digitalnih radova; dijeljenje iskustava te najvažnije – povezivanje digitalaca iz regije. Želimo kontinuirano raditi na edukaciji digitalaca i unaprijeđivati znanja te im donositi nova iskustva koje će ih poslovno unaprijediti.
Httpool je tu sjajan partner jer naše partnerstvo sadrži niz načina koji će nam omogućiti bolje povezivanje regionalnog tržišta za razmjenu tih znanja i iskustava, između ostalih i kroz naš newsletter kao i kroz Httpoolovu platformu koju razvija, a kojoj će se regionalni stručnjaci imati priliku priključiti.
Jako smo ambiciozni u tome, a kako je teško naći partnera koji ima toliko zajedničkih ciljeva s nama, puno nam znači što imamo Httpool uz sebe. I to ne samo zato što je na “izvoru svih digitalnih događanja” – zastupa vodeće digitalne medijske platforme, poput Snapchata, TikToka, Twittera, Mete, Spotifyja i ostalih, nego i zato što je jedna dinamična i kompleksna organizacija s kojom lako, ugodno, brzo i produktivno možemo raditi.
Media Marketing: Na koji će način Httpool pridonijeti dodatnom razvoju SoMo Borca?
Ružica Vrdoljak Ličina: Httpool donosi puno konkretnih znanja u performance marketingu kojima konstantno unapređuju tržišta. Kao što svi dobro znamo, digitalni marketing je sve kompleksniji i imati takvo znanje tako blizu, s nekim tko ga je spreman dijeliti, je stvarno veliki benefit za nas, ali i cijelu industriju. Cilj SoMo Borca je da svi koji se bavimo digitalom zajedno napredujemo. Što više svi mi zajedno napredujemo, napreduju i rezultati klijenata, svih onih kojima pomažemo da rastu.
Media Marketing: Ovogodišnji SoMo Borac donosi i neke promjene, kako ste se odlučili na njih?
Ružica Vrdoljak Ličina: U organizaciji SoMo Borca smo rano shvatili da ako želimo ostati relevantni moramo pratiti što se događa u stvarnom vremenu, razlučivati trendove koji ostaju od onih koji se mijenjaju i svake godine uvoditi novitete. U posljednjih deset godina SoMo Borac je odigrao veliku ulogu u razvoju regionalne digitalne marketinške scene. Od prvog smo dana sve što radimo usmjerili prema edukaciji nas i klijenata.
Ono što je ove godine specifično je da smo za deseti rođendan odlučili napraviti više promjena nego ikada te jasnije definirati svoje ciljeve kao organizacija. Želimo okupiti sve digitalne stručnjake iz cijele regije na jednom mjestu. Da bi to napravili razmišljali smo gdje se to digitalci ‘kriju’ i tako došli do dobrog dijela noviteta. S jedne strane imamo veliki broj kolegica i kolega koji rade na startup i scaleup sceni, no kako im lokalna tržišta često nisu targeti, manje ih susrećemo po eventima i manje izmjenjujemo znanja kojima oni definitivno obiluju. Zato smo odlučiti napraviti performance kategoriju za globalne kampanje. S druge strane, digitalni izdavači godinama inoviraju i imaju ozbiljne digitalne proizvode no rijetko se prijavljuju na SoMo Borac obziom da su kategorije i žiri uglavnom bili prilagođeni agencijama. Zato smo napravili dva streama – Advertising i Media. U Advertising žiriju smo dodali tvrtke i sturtupe, a medijski žiri je popunjen najjačim digitalnim izdavačima u regiji. Uz to, neke promjene poput novih kategorija u Advertising dijelu su samo nastavak svega što smo do sada radili – slušali feedback, osluškivali tržište i prilagođavali se.
Media Marketing: Kako je došlo do partnerstva sa SoMo Borcem?

Ivanka Mabić Gagić: Do sponzorstva je došlo vrlo prirodno, s obzirom da Somo Borac i Httpool imaju isti cilj, a to je razvoj digitalne ekonomije te promoviranja digitalnog marketinga u regiji, s ciljem maksimiziranja povrata investicije oglašivačima. SoMo Borac je jedan od najvećih i najrelevantnijih digitalnih marketinških događanja u regiji te samim time i centralno mjesto za razmjenu znanja, najnovijih trendova te primjera dobre prakse iz kojih svi mogu učiti. Httpool je, s druge strane, aktivan dionik digitalnog ekosustava, te kao zastupnik vodećih digitalnih medijskih platformi poput Twittera, Facebooka, Spotifya, Snapchata, Digital Turbinea (nedavno AdColony), prema oglašivačima, bilo da su to agencije ili brendovi, djeluje kao partner u oglašavanju na navedenim platformama. Kroz SoMo Borac, ali i special mention by Httpool nagradu, želimo nastaviti razvijati svijest o važnosti visokih standarda performance marketinga u regiji.
Media Marketing: Što ovo partnerstvo donosi Httpoolu?
Ivanka Mabić Gagić: Fokus bi trebao biti na odnosu uloženog i dobivenog za oglašivače, a smotra najboljih praksi, kakvu nudi SoMo Borac, izvrsna je prigoda za edukaciju i razmjenu iskustva pri korištenju integriranih performance rješenja, koja uključuju praćenje, optimizaciju i integraciju raznih alata. U skladu s poslovnom strategijom, koja uključuje kontinuiranu podršku i edukaciju partnera, Httpool kao dio Aleph grupe razvija i platformu na kojoj će 50 tisuća globalnih stručnjaka, što uključuje i našu regiju, imati priliku educirati se u performance marketingu na društvenim mrežama koje Httpool zastupa. Ovakve inicijative, koje promiču kvalitetna rješenja, Httpool će uvijek podržavati.
Media Marketing: U kojem smjeru ide digitalno oglašavanje i što nas čeka u budućnosti?
Ivanka Mabić Gagić: Pretpostavlja se da će digitalno oglašavanje rasti i do 10-15% bez obzira na trenutačnu recesiju, odnosno sporiji rast globalne ekonomije. Poslovni model mnogih kompanija će se morati promijeniti jer nije prilagođen radu u digitalnom svijetu. Svi mi pričamo o digitalnoj transformaciji, a kao što znamo, digitalni marketing je u srcu marketinških i drugih poslovnih aktivnosti kompanija u digitalnoj ekonomiji. Kako je algoritam u središtu digitalnog marketinga, on sve optimizira kako bi se unaprijedilo iskustvo korisnika. Sukladno navedenom, brendovi trebaju ponuditi potrošačima iskustvo kakvo oni žele, jer će njihov sadržaj biti manje vidljiv ako ono što nude nije ono što potrošači traže. To je iterativan proces gdje treba reagirati odmah, i gdje možemo istražiti dodirne točke kontenta s potrošačima, te optimizirati taj sadržaj prema onim potrošačima koji ga žele kako bismo postigli što bolje rezultate. Ovaj proces će zahtijevati da se naš pristup oglašavanju i generalno komunikaciji s korisnicima promijeni, da postane iterativniji, brži, jeftiniji i prilagođeniji digitalnom svijetu. To će utjecati i na kreiranje trendova u digitalnom oglašavanju.
Jedan od najvažnijih trendova je ukidanje tzv. kolačića treće strane (third party cookies) . Promjene koje su zbog GDPR-a nastale ukidanjem kolačića treće strane u pretraživačima korisnika su najveća promjena u digitalnom marketingu u posljednjem desetljeću pa tako svi čekamo 2023., a sada već i 2024. kada će Google napraviti isto. Trenutno rješenje je pronađeno u boljem korištenju 1st party podataka – direktnim podacima koji se prikupljaju na web stranici, odnosno serveru.
Drugi trend koji nas čeka je Metaverse, digitalni marketing u virtualnom svijetu, gdje vidimo da sve više brendova u svoju digitalnu strategiju planira ukomponirati i nove tehnologije kao što su virtualna i proširena stvarnost. Metaverse će postati sljedeće relevantno mjesto povezivanja potrošača i brendova povećavajući njihovu angažiranost i personalizirajući njihovo iskustvo kupovine. Tu možemo pridodati i NFT-ove, kao digitalna statusna dobra koje će brendovi koristiti da se povežu s potrošačima. Važno je pratiti Metu i inovacije koje će uslijediti u kreaciji njihovog metaversea. Vjerujem da će to potpuno promijeniti digitalno oglašavanje kakvog dosada poznajemo.
Proširena stvarnost (AR) omogućuje direktno iskustvo kupovine, što će promijeniti način konzumiranja brendova online, gdje zahvaljujući AR-u prelazimo iz konzumiranja storytellinga u klasičnom video/statičnom obliku u tzv. storyliving.
Sve više maha će uzimati razni AI programi tekstualne i vizualne digitalne produkcije, gdje će oglašivači moći odlučiti koji sadržaj prepustiti ljudskoj kreaciji, a koji strojnom učenju. Video marketing koji omogućava veći ROAS oglašivačima, svakako će biti fokus u digitalnom oglašavanju. Od oglašivača će se očekivati da brzo i jeftino isproduciraju velike količine kratkih, dinamičnih videa vertikalnog formata.
Uz nabrojane postoje i mnogi drugi trendovi u digitalnom oglašavanju kao influencer marketing, social commerce, voice search i kupovina, nove društvene mreže i slično. Ono što je sigurno je da će se digitalno oglašavanje mijenjati velikom brzinom, gdje ćemo se sve više trebati oslanjati na automatizaciju procesa i oglašavanje kroz AI te korištenje novih tehnologija kao VR i AR.
Media Marketing: Ovogodišnji SoMo Borac okuplja cijelu digital zajednicu. Kako poboljšati status digitala u regiji i podići ga na još višu razinu?
Ivanka Mabić Gagić: Veseli nas biti dijelom centralnog mjesta za cijelu digitalnu zajednicu, od agencija i njihovih klijenata do digital native businessa, startupa i medija. Upravo okupljanjem svih aktera digitalnog ekosustva te razmjenom znanja, dobrih projekata, iskustava i kontinuiranom edukacijom možemo poboljšati status digitala u regiji i cijelu industriju, stavljajući naglasak na ROAS i vrijednosti koje taj pristup donosi oglašivačima i to je ono što SoMo Borac i Httpool žele postići kroz partnerstvo.