Pentawards je vodeća globalna mreža stručnjaka koja je posvećena promoviranju, izlaganju i nagrađivanju globalnog dizajna ambalaže. Ova nagrada za dizajn ambalaže, smatra se jednom od najznačajnijih u ovom području, a ove je godine zaprimljeno više od 2.000 prijava iz 60 zemalja svijeta od kojih su odabrani najbolji projekti.
Veliki je uspjeh u ovoj svjetskoj konkurenciji biti odabran u najuži izbor, pa su u Dizajn studiju iznimno sretni i ponosni da su ove godine prisutni s čak dva projekta:


Izvorka Jurić, svjetski nagrađivana dizajnerica obilježava već 22 godine radi na brendiranju proizvoda hrvatskih malih i srednjih proizvođača s područja gastronomije, kozmetike i turizma koji su se uz pomoć dizajna izdigli iz anonimnosti na tržištu te im je bila prepoznata ključna vrijednost proizvoda. Brachia, Lintar, Croatia in a Box, Croatian Planer, Bite Art, Zdenka sir, Slast&Mast, Rustican, Koer, Domeca, Draco, Genos, Aroma Mediterranea, Plasinia i Omnivia, Wolf Pack, Nutris Tech, Bee’s Magic, Fjori For a BIO začini – samo su neki od brendova čiju je vizualnu komunikaciju dizajnirala Izvorka Jurić.
Kao kreativna i art direktorica punih je 13 godina s dvoje partnera vodila kreativnu agenciju Tridvajedan, da bi potom pokrenula Design Bureau Izvorka Jurić, posvetivši se dizajniranju identiteta proizvoda za one proizvođače koji se jedino s dobrim dizajnom mogu istaknuti u svojim visoko konkurentnim tržišnim nišama. Među njima se izdvaja i brending za Rustican – super premium robnu marku hrane za pse, koja je zahvaljujući dobrom dizajnu zauzela značajnu poziciju na regionalnom tržištu. Za Koer, robnu marku hrvatske tvrtke Klimaoprema, orijentirane na izvoz s vlastitom proizvodnjom uređaja za upravljanje pametnim kućama, Design Bureau Izvorka Jurić osmislio je brending, ali i elemente dizajna korisničkog sučelja na uređajima, pakiranje proizvoda, materijale za predstavljanje na poslovnim kongresima, mrežne stranice i dr.

Za portal Media Marketing, Izvorka Jurić je pojasnila zašto se orijentirala na male i srednje poduzetnike:
“Dizajnirati identitet novog proizvoda veliki je izazov i odgovornost, a ja sam se u svojem radu orijentirala upravo na male i srednje poduzetnike gdje izravno s vlasnikom surađujem na stvaranju proizvoda koji će se istaknuti tržištu i dizajnom iskomunicirati svoju osnovnu bit ili vrijednost. Komunikacija s malim poduzetnicima je jednostavnija nego u velikim sustavima. Takvi klijenti su svjesni da se mogu istaknuti na tržištu samo kreativnim rješenjima i drugačijim pristupima u odnosu na konkurenciju, pa su skloniji ‘riskirati’ s rješenjima koja bi vrlo teško ugledala svjetlo dana u velikim sustavima. Kod malih i srednjih još je uvijek najveći problem nemogućnost ulaganja u onom opsegu koji bi im bio potreban. Interes za ulaganje u tom dijelu razvoja proizvoda i dalje je vrlo velik, ali su kod malih proizvođača mogućnosti vrlo ograničene“, kaže Izvorka Jurić, i dodaje: „Ambalaža je sigurno jedan od najzahtjevnijih dizajnerskih zadataka. Ne odnosi se isključivo na vizualni identitet, već i ispunjavanje zahtjeva pojedinih tržišnih kategorija, funkcionalnosti samog proizvoda prilikom upotrebe, poznavanja tehnoloških zahtjeva izrade, tiskarskih i drugih tehnika kojima se dobiva željena kakvoća dizajna te svakako i briga o reciklaži, zbrinjavanju otpada i održivom razvoju. Sve to se stječe samo praktičnim dizajnerskim iskustvom. Za znatan broj projekata na kojima sam radila bilo je ključno izraziti i identitet iz hrvatske prirodne, kulturološke i gastro baštine suvremenim vizualnim jezikom. Nakon niza dizajna ambalaža gastro proizvoda, ubrzo su mi se počeli javljati i poduzetnici iz sfere turizma poput turističkih agencija i hotela, a potom i mali proizvođači kozmetike. Svatko od njih do mene je došao sam s upitom za suradnju jer su prepoznali potencijal koji im naš dizajn može omogućiti u konkurentnijem pozicioniranju na tržištu.“