Temu sedmice o agencijskim naknadama za kreativni i produkcijski rad završavamo razgovorom sa oglašivačima. Poslali smo upite na petnaestak adresa oglašivača diljem regije. Nekolicina njih nije odgovorila (oglašivači uvijek misle da im se sve može), a većina nas je uputila na svoje PR odjele. To je taj monopol kojeg je PR sebi ishodio, ne znamo na osnovu čega, da ništa iz kompanije ne smije izaći bez njihovog blagoslova. Rade jako malo, ili gotovo ništa, i onda kada im stigne upit, kao ovaj naš, od toga prave problem kako bi se, zapravo, vidjelo da i oni nešto rade. Zbog toga, u tim slučajevima, nismo ni slali upit piarovcima.
Troje je odgovorilo direktno i to smo dobili odlične odgovore. Slavica Lalović (Jaffa), Nađa Lutvikadić Fočo (BH Telecom) i Dejan Čato (Banjalučka pivara) su svoji na svom, suvereno vladaju poslom kojeg rade, prave odlične rezultate i nije im potrebna ničija potpora da bi odgovorili na pitanja o odnosima sa svojim agencijama. I da smo dobili odgovore od petnaest marketingaša pa birali tri za objavu, sigurnbo bismo odabrali ova tri. Hvala!
Slavica Lalović, Senior Brand Manager, Jaffa: Treba nam više razgovora, argumentovanog ubeđivanja, treba nam jedna orkestrirana kampanja jakog intenziteta koja će jasno pokazati značaj ulaganja u kreativnu industriju

Slavica Lalović smatra da su u Jaffi fer i pošteno procijenili poslove koje su kreativne agencije obavile za kompaniju u 2020 god. Jaffa ima agencije na godišnjem ugovoru, kao i one sa kojima radi ad hoc aktivnosti. Naravno, nije svaki mesec isti intenzitet posla, ali u prosjeku, to je ono što odgovara trenutnom angažmanu, kvalitetu, proaktivnosti i inovativnosti koju pružaju agencije. ”Što se tiče godišnjim ugovorom regulisane saradnje, trebalo bi da odgovara i agenciji i klijentu u pogledu sigurnosti i kvaliteta saradnje. Međutim, rekla bih da je sve češća praksa kod mnogih klijenata da rade sa nekoliko agencija istovremeno, naročito u oblasti dizajna i digitalnog marketinga. Tržište se munjevito menja, brendovi moraju biti perfektni u svim oblastima da bi opstali, a malo je onih agencija koje za sebe mogu da kažu sa punim pravom da su full service agencije i da u svakom segmentu mogu adekvatno odgovoriti sve zahtevnijim klijentima. Upravo ova rascepkanost poslova, postaje problem za obe strane; klijenti godišnje izdvoje pozamašnu sumu na ime agencijske provizije koja značajno opterećuje marketinški budžet, dok s druge strane agencijama nije dovoljno, jer dele kolač.”
Da li je pandemija poremetila odnose na relaciji agencija-klijenti kada govorimo o plaćanju agencijskih usluga?
“Pandemija je klijente učinila opreznijim, promišljenijim, pragmatičnijim. Verujem da su agencije izložene velikom stresu kako da zadrže i motivišu kvalitetne ljude, kako da pripreme teren za obnovu ugovora sa klijentima, ali iskreno mislim da na ovu situaciju treba gledati kao priliku, a ne kao problem. Bilo je fantastičnih primera proaktivnosti i kreativnosti i takav pristup je uvek dugoročno nagrađen. Meni je, recimo, utisak kako se gospođa Ivana Parčetić Mitić izborila za Kaktus 2020 i kako se prilagodila okolnostima. Ima tu još divnih primera kreativnih inicijativa koje su urodile plodom, naročito u digitalnoj sferi, gde se dešava vidljiv napredak u kvalitetu usluge, iako se čini da klijenti to još nisu u punoj meri osvestili. Treba nam više razgovora, argumentovanog ubeđivanja, treba nam jedna orkestrirana kampanja jakog intenziteta koja će jasno pokazati značaj ulaganja u komunikacijsku i kreativnu industriju.”
Kod toga šta treba uraditi da se stvari poprave u obostranu korist, Slavica Lalović kaže da je lopta već odavno u agencijskom polju. “Ima jedna divna, terapeutska misao: svoj problem sa drugom osobom ili čitavim svetom rešićete tako što ćete menjati sebe. Promenom sebe i svog odnosa prema drugom entitetu, sigurno menjate ponašanje i stavove druge strane! Nije lako, zahteva strateški pristup, ali radi!”
Šta uraditi da svima u komunikacijskoj industriji bude bolje? ”Kreativnost je, što se mene lično tiče, kao i kompanije i tima u kojem radim, na prvom mestu vrednosti koje cenimo i čiji značaj za naše poslovanje uviđamo, pa samim tim smo i spremni da je pošteno platimo. Međutim, nije baš svaki predlog koji dobijemo kreativan i isplativ, nažalost, rekla bih da ih je sve manje! Agencije će reći kako nije bio dobar brief, a klijent kako je sve manje izvanrednih kreativaca, naloženih na brend i ideju do izgaranja, odličnih prezentera, maštovitih, sugestivnih, široko obrazovanih. Agencije ne smeju da zaborave da je bitka koju klijenti vode na tržištu, u ovakvim vremenima, podjednako teška kao i njihova, ako ne i teža i surovija. Zato je ta borba zajednička, mi nismo suprotstavljene strane, naprotiv. Opšti je stav da tim koji dobija ne treba menjati, ali prenebregnemo često da je tim koji pobeđuje najčešće onaj u kojem svaki pojedinac izgara za pobedu.”
Nađa Lutvikadić Fočo, rukovodilac sektora promocije, BH Telecom: Storyteling i slanje „savršene poruke“ je jedan od ključnih poteza koje brendovi mogu danas poduzeti

Nađa smatra da agencije definitivno trebaju primati pravednu naknadu za rad koji pružaju klijentima. “Ali ono što je ‘problematično’ na našem tržištu jeste to što naknade znaju varirati od agencije do agencije. Shvatam da i te agencije trebaju zaraditi jer plaćaju poreze, trebaju rasti i razvijati se, privlačiti talentirane pojedince, ali nekada se zna desiti da agencije „prelete“ sa naknadama. Tu onda nastupa pregovaranje i partnerski odnos, koji mi u BH Telecomu gradimo sa svim našim dobavljačima i agencijama, gdje putem dugoročnije saradnje omogućavamo agencijama fer zaradu u skladu sa tržišnim uslovima.“
Kada je riječ o BH Telecomu, u vrijeme pandemije nije bilo problema sa plaćanjem agencijskog rada. Sve troškovne odluke BH Telecom donosi na početku godine i samim tim se vrši rezervacija sredstva za plaćanje ka dobavljačima i agencijama. “BH Telecom je jedna od rijetkih kompanija koja od početka pandemije pa do danas nije problematizirala pitanje plaćanja izvršenih usluga ka svim dobavljačima pa i agencijama,” kaže Nađa Lutvikadić Fočo.
Šta uraditi na poboljšanju odnosa na relaciji klijent-agencija? Nađa kaže da se komunicirati mora, oglašavati se mora, održati odnos sa kupcima se mora jer su kupci još uvijek tu. “Storyteling i slanje ‘savršene poruke’ je jedan od ključnih poteza koje brendovi mogu danas poduzeti. Ta poruka treba da bude snažna, jednostavna, topla, jasna i kontinuirana jer upravo kontinuirana komunikacija doprinosi jačoj povezanosti sa brendom. Kao da svi proživljavamo, kako u stvarnom životu trenutno, tako i u komunikaciji, isto – ‘back to basic’ je osnova dobre priče. Smatram da nam svima koji se bavimo oglašavanjem ovo treba biti osnovna vodilja u ovoj krizi.”
Dejan Čato, direktor marketinga, Banjalučka pivara: Umanjen prihod, pad tržišta i tržišnog učešća i neizvjesna budućnost su nas primorale da budemo ekstremno oprezni kada je u pitanju plaćanje, u ovom slučaju, agencijskih usluga

Zadovoljan ponudama i uslovima koji stižu od agencija? U godinama koje su iza mene imao sam prilike da radim sa velikim brojem agencija iz regije i mogu reći da sam se susretao sa raznim oblicima i tipovima naknada koje agencije pripisuju za svoj rad. Nekada te naknade odgovaraju obimu i kvaliteti posla, a nekada su predimenzionisane u svjetlu veličine agencije, njene lokacije i sl. Dolazeći iz manje sredine i ispred jedne nezavisne firme uvijek smo uspijevali da veličinu naknade uskladimo sa našim mogućnostima. S tim u vezi smo, u najvećem broju slučajeva, zadovoljni sa agencijskim naknadama.“
Dejan tvrdi da pandemija jeste u mnogo čemu poremetila odnose sa agencijama. „Umanjen prihod, pad tržišta i tržišnog učešća i neizvjesna budućnost su nas primorale da budemo ekstremno oprezni kada je u pitanju plaćanje, u ovom slučaju, agencijskih usluga. Oscilacije koje se sad dešavaju na tržištu nisu nešto što smo mogli planirati tako da trenutno radimo sa agencijama na tome da nađemo zajednički jezik i razumijevanje i svi izađemo bez većih finansijskih povreda iz ove krize. Po meni, prvenstveno je potrebno veliko razumijevanje svih uključenih strana. Kompanije sigurno neće trošiti na oglašavanje u mjeri u kojoj su to radile prije krize; to je neminovnost jer niko nije spreman da rizikuje budućnost. Sa druge strane ni mi kao klijenti ne možemo stati sa oglašavanjem u potpunosti. Očigledno je potreban kompromis za dobro svih uključenih.“