Drugi jezik na kojem je dostupan ovaj članak: English
U četvrtak 25. aprila u 17,00 sati, u Bošnjačkom institutu u Sarajevu bit će otvorena izložba dizajna logotipa grafičkog dizajnera Amira Hadžića.
Amir Hadžić je dizajner sa 20 godina iskustva. U karijeri radio za veliki broj domaćih i inostranih klijenata uključujući: MGallery by Sofitel, ibis Styles, Residence Inn Marriott, Dekra, Natura food, Amsal Pharmaceuticals, Cellraid, ProCredit Bank, Sparkasse Bank, Merkur osiguranje, Henry Bonas, Supertours, Union banka itd. Član je ULUPUBIH-a.
O logotipu, šta on predstavlja, koliko je njegov značaj za svaku kompaniju i koja su osnovna pravila u njegovom kreiranju, Amir kaže:

„Sublimirati toliko puno informacija, vizuelnih asocijacija, psihologije, tehničkog znanja i intuicije unutar jednog simbola je jedan od najtežih zadataka sa kojima se dizajner može susresti. Naravno, ako radi prema pravilima.
Uvijek sam posmatrao logotip kao sjeme iz kojeg se razvija i raste jedan svijet taktilnih i netaktilnih osjećaja specifičnih za određenu kompaniju. Logotip je praktično jedina imovina kompanije koja vrši uslugu promocije 24 sata dnevno, 7 dana u sedmici. Logotip čini veliku razliku između dvije kompanije koje se bave istim poslom. Čitav vizuelni identitet se u 99% slučajeva bazira ili inspiraciju vuče iz logotipa. Naravno, logotip sam po sebi bez adekvatnog vizuelnog identiteta ne bi mogao imati toliku snagu, a u nekim situacijama bi mogao biti i potpuno pogrešno protumačen.
Logotip mora biti jasan u komunikaciji, lagan za implementaciju, tehnički jednostavan, pamtljiv i bezvremen. Ovo „bezvremen“ se može tumačiti na više načina, ali većina nas će se složiti sa činjenicom da neke forme jednostavno prevazilaze epohe i nikada ne mogu izaći iz mode. Geometrija. Sve se bazira na geometriji i kada god bih imao dizajnerski problem uvijek sam se vraćao geometriji kao primarnom izvoru svih oblika.
Linije unutar IBM logotipa, jednostavnost Mercedesove zvijezde, pravougaoni oblik National Geographic znaka prevazilaze vremensku epohu u kojoj su nastale. Jednako su aktuelni danas kao i onda kada su nastali. Jednostavnost geometrije ih čini takvima.“