Nekad OmoLab, a danas Omoguru, hrvatski je startup čiji proizvodi su font i aplikacija koji osobama s disleksijom pomažu pri čitanju. Nedavno su osvojili besplatan brending na natječaju kojeg su organizirali Fortenova i Hanza Media, koja je tim povodom prva u Hrvatskoj pratila proces brendiranja u živo. Kako je to izgledalo možete pogledati ovdje. Za brend strategiju i redizajn vizualnog identiteta bila je zadužena agencija Bruketa&Žinić&Grey, dok je agencija Komunikacijski ured Colić, Laco i partneri bila zadužena za komunikacijske smjernice za proboj do novih korisnika.
„Želimo iskoračiti na globalno tržište i kod osoba s disleksijom postati prvi odabir rješenja za čitanje u svim medijima“, rekao je osnivač OmoLaba Petar Reić i dodao: „Cilj nam je stvoriti zajednicu za komunikacijski deprivilegirane kroz suradnju sa stručnjacima putem istraživanja i podrške, a izazovi su nam činjenica da ciljana javnost nije dovoljno upoznata s našim proizvodima, a to su font i aplikacija, kao ni s našim aktivnostima i vrijednostima“.

Brend strategija
Istraživanje koje je provela agencija Bruketa&Žinić&Grey pokazalo je kako je društvo slabo upoznato s disleksijom te o njoj zato postoje brojne predrasude. Osim toga, globalno je tržište konkurentno, a stručna zajednica nepovjerljiva prema novim rješenjima.
„Definirali smo da je svrha brenda stvaranje društva pravednih prilika, bez predrasuda“, rekao je Nikola Žinić, co-president i chief creative officer agencije Bruketa&Žinić&Grey. „To će postići na način da poteškoću čine nevidljivom, a razliku pozitivnom.“
Iz toga je proizašao brend manifesto koji glasi: Svijet kakvog stvaramo je inkluzivan, što znači da prihvaća različitosti, a ne da ih samo tolerira. Takav svijet, naš svijet, podržava više načina za dolazak do samoostvarenja, jer taj put nije univerzalan, kreirajući podršku za one koji na tom putu naiđu na prepreke. Nova brend strategija ukazala je i na potrebu za novim imenom, a zajedničkim radom odluka je pala na ime Omoguru.

Vizualni identitet
Redizajnirani vizualni identitet naslanja se na novu brend strategiju i na novo ime Omoguru koje je izvedeno iz postojećeg „starog“ imena i logotipa OmoLab. Čine ga krovni znak i logotip s pripadajućom brend arhitekturom: omoguru type, omoguru reader, omoguru shop.
Primarni znak, malo slovo ‘g’ od ‘guru’, označava učitelja, dok sekundarni znak, malo slovo ‘o’ od ‘omo’ označava učenika. Osnovni element vizualnog jezika i identitetskog sustava je i dalje „oko“, u jednostavnom kružnom obliku ili proširen “tijelom”.

Komunikacijske smjernice
Komunikacijski ured Colić, Laco i partneri postavio je komunikacijske smjernice čiji su glavni ciljevi promovirati aplikaciju prema roditeljima, mladima i odraslima koji su svjesni da imaju disleksiju.
„Novo, veliko i zahtjevno tržište, novi klijenti, značajno brojnija konkurencija kao i novi jezik, traže puno širu komunikaciju novog branda od one kakva je bila do sada. Kroz komunikacijske smjernice željeli smo ukazati na brojne prilike i mogućnosti za iskorištavanje punog potencijala koji leži u znanju tima i specifičnosti njihove aplikacije, a istodobno uvažavajući ograničenja u resursima, primarno onim financijskim“, naglašava Violeta Colić, direktorica i partnerica agencije Komunikacijski ured Laco, Colić i partneri. U prvoj fazi promocije, smatra Violeta, mogu im pomoći brojni hrvatski znanstvenici, umjetnici, sportaši i poslovni ljudi koji žive u SAD-u, a ne treba se libiti niti pomoć u networkingu zatražiti od institucija poput veleposlanstva u SAD-u, Hrvatske gospodarske komore i drugih hrvatskih udruženja prisutnih na američkom tržištu.
Prema njihovim smjernicama, komunikacija na društvenim mrežama treba se razlikovati od konkurencije i udruženja po tome što će najviše promovirati lakoću i ljepotu čitanja. Potrebno je razvijati odnos sa stručnom zajednicom i udruženjima koji će preporučiti primjenu Omoguru readera za individualne rehabilitacijske programe i za svakodnevnu primjenu.

Smjernice ističu i veliku komunikacijsku priliku u inovativnosti aplikacije jer to je trenutno jedina aplikacija na tržištu koja može prilagoditi čitanje vrlo individualno, kroz velik izbor odabira fontova, razmaka, margina. Trebaju se stoga pozicionirati među top 5 svjetskih aplikacija za pomoć u čitanju kod osoba s disleksijom te za osobe koje vole lakše čitati, a nemaju disleksiju. Kako ih stručna zajednica diljem svijeta već prepoznaje, lansiranje aplikacije na engleskom jeziku donosi brojne prilike za nastupe i radionice na stručnim znanstvenim konferencijama, ali i za besplatne web radionice za roditelje i djecu s konkretnim savjetima kako olakšati čitanje.
Potrebno je istovremeno izgraditi imidž uspješne hrvatske startup tvrtke koja donosi inovaciju na globalnom tržištu. Budući da se posebno ponose svojim dizajnom, to može biti put promicanja prednosti vizualnog razmišljanja ne samo u Hrvatskoj, već i internacionalno. Dizajn koji prati ideju Omoguru fonta može od izložbi do prodaje odjevnih predmeta i suvenira indirektno pomoći kampanji osvještavanja o disleksiji i u promicanju aplikacije i lakoće čitanja.

Smjernice također navode kako je komunikacijski potrebno povezati hrvatsku stručnu i prosvjetnu zajednicu s inozemnim stručnjacima i za temelje prvog regionalnog interdisciplinarnog Centra za disleksiju u Hrvatskoj. Već ostvarene, ali i buduće suradnje s domaćim i stranim logopedima i akademskom zajednicom stvorit će, smatraju u Komunikacijskom uredu, dugoročno prilike za stručne rasprave i konzultacije na jednome mjestu, organizaciju javnih događanja i konferencija posebno posvećenih disleksiji. Također smatraju kako će razmjena iskustava hrvatskih i američkih korisnika aplikacije dati kvalitetne uvide o tome kako unaprijediti individualne programe za djecu, primijeniti digitalna rješenja u terapeutske svrhe, poticati promjenu odnosa prema djeci s disleksijom u školama i tako dalje.
Smjernice završavaju uputom kako uz sve napore oko promocije Omoguru readera kao proizvoda, ne treba zaboraviti na podizanje svijesti o važnosti podrške osobama s disleksijom u Hrvatskoj i regiji. Hrvatska zaslužuje edukativnu kampanju koja će širu javnost informirati o disleksiji, o daru vizualnog razmišljanja, ali i problemima s kojima se osobe s disleksijom i danas svakodnevno susreću.