Značajan dio komunikacijske javnosti, posebno onaj koji se bavi odnosima s javnostima, s nestrpljenjem odbrojava dane do PRO.PR konferencije koja počinje 4. maja/svibnja. Ne samo zbog zanimljivih predavanja, panel diskusija i tradicionalne svečanosti dodjele PRO.PR Globe Awards, već i zbog atraktivne lokacije, zbog Plitvičkih jezera za koje sam siguran da mnogi odavno žele da ih posjete, ali nikako da se odluče. Sad imaju razlog više. PRO.PR i Plitvička jezera. Idealan spoj. I odličan povod za razgovor sa Danijelom Koletićem, ocem PRO.PR-a, čovjekom koji je prthodnih godina postao velika faca na svjetskoj PR sceni.
MM: Kako su se Plitvička jezera pokazala kao lokacija, kakav je odaziv za učešće na konferenciji?
Danijel Koletić: Prvi put u povijesti, jedna tematska konferencija za odnose s javnošću međunarodnog karaktera održat će se na Plitvičkim jezerima. Hotel Jezero, kao službeni hotel, u državnom je vlasništvu i dio je Nacionalnog parka Plitvice. Zaposlenici, uglavnom iz lokalnog kraja, čine bit dobre energije ove lokacije i ovog hotela kojeg očekuje renovacija. Organizacija konferencije drugačija je od prethodnih, podsjeća me na treću PRO PR konferenciju koja je održanla u Nacionalnom parku Brijuni, na otoku Brijuni. Sve je vezano za procedure kojih je više nego uobičajeno, radno vrijeme marketinga i prodaje je od 7 do 15 i ne postoje službeni mobiteli. Simpatično , ali to ne umanjuje profesionalnost. Na Plitvičkim jezerima imate osjećaj kao da je vrijeme stalo. Vjerujem da će se svi sudionici u ovoj oazi prirode povezati s njom.
MM: Što je karakteristično za ovogodišnji program, koje će teme biti na programu?
Danijel Koletić: Globalno svi govore o održivom razvoju, očuvanju planeta Zemlje, a pošto smo i mi iz struke za odnose s javnošću jedan od ključnih faktora upravljanja smjernicama i komunikacijskim porukama globalnog razumijevanja suživota s prirodom, energetske učinkovitosti i pokušaja smanjenja nejednakosti, odlučio sam dio programa posvetiti ”zelenoj komunikaciji” , ”zelenoj odgovornosti’ pa je zato i programski moto konferencije: ”Green public relations, green responsibilities”. Još uvijek smo programski fokusirani na odnose s javnošću i ovu struku zato što smatram da bez odnosa s javnošću ne mogu djelovati drugi čimbenici u organizacijskoj strukturi, bez obzira da li je riječ o korporaciji, manjoj ili srednjoj kompaniji, instituciji, događaju ili pojedincu. Svaka naša riječ i način odijevanja stvaraju sliku o nama, znajući da se ugled stvara, da se ne kupuje bez obzira što se pozicija odnosa s javnošću u temeljnoj postavci ove struke odnosa s medijima promijenila i da se može danas kupiti gotovo svaki medijski prostor. Bez transparentne komunikacije ne možemo govoriti o komunikacijama. Na sreću, ulazimo u eru: ”zelene odgovornosti” i ”zelene transparentnosti”, koja će ovisiti o komunikacijama.
MM: Ko su glavne zvijezde ovogodišnje konferencije?
Danijel Koletić: Glavne zvijezde svake PRO PR konferencije, pa tako i ove, 20.jubilarne, su sudionici. Zbog njih smo tu. Ako gledamo program, svako predavanje, svaki predavač ima svoju karizmu, ima svoju profesionalnu priču koju je stvarao sa svojim timom ili agencijom. Izazovno je pripremiti program koji će sve zadovoljiti. Zato je moto PRO PR konferencije: ”Povezivanje u pokretu”, ”Networking in motion” jer u biti jedan od uspjeha kompanije, pa tako i u odnosima s javnošću, ovisi o povezivanju i o reputaciji. Tako i mi želimo da se izvan programskog sadržaja naši sudionici povežu i razmjene iskustva, mišljenja i znanja, a da svako kroz 17 predavanja i dva panela izabere ono što se njemu čini važnim.
MM: Želite li skrenuti posebnu pažnju na neko predavanje ili događaj, nešto što se ne bi smjelo propustiti?

Danijel Koletić: Svakako se radujem i naglasio bih da se ne smije propustiti piknik na Plitvičkim jezerima i stručno vođenje, ali i ceremonija dodjele priznanja PRO PR Globe Awards. Puno je onih koji ovo priznanje zaslužuju. Kako je već poznato, nominacije za nagrade ističu i svjetska strukovna udruženja. Za njih se ne uplaćuju nikakve financijske naknade, nema kotizacija. Na ovaj način naglašavamo vrijednost svakog pojedinca i stručnjaka. Ovogodišnjih 29 dobitnika dolazi iz 13 zemalja, oni će ove godine primiti unikatne statue Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
MM: Kada prođete kroz povijest PRO.PR konferencije vidi li se iz nje kako se razvijala PR industrija sve te godine, da li je konferencija svjedok ključnih promjena koje se u industriji događaju?
Danijel Koletić: Prije svega, mi smo prva međunarodna konferencija koja je inspirirala mnoge druge na što sam posebno ponosan. Ostali smo fokusirani u skladu s našom misijom na teme odnosa s javnošću. Baš kao što ste i sami u pitanju naglasili, mogu reći da smo svjedoci transformacije ove industrije. Od prvih tema i radionica koje su govorile o odnosima s medijima, pa temama o kriznom komuniciranju, event menadžmentu, internom komuniciranju, lansiranju proizvoda, upravljanju ugledom, digitalnoj komunikaciji i njezinom utjecaju na PR industriju, fake newsa, medijskih analiza pa sve do tema društvene odgovornosti i zelene komunikacije. Mi smo tu kao putokaz znanja i povezivanja. Nastojimo ne samo pratiti trendove, nego jednostavno nametnuti trendove kroz tematske priče o kojima se onda kasnije razgovara i otvaraju se šira područja djelovanja.
MM: Ko su ovogodišnji sponzori, kome biste se željeli posebno zahvaliti za podršku?
Danijel Koletić: Htio bih se zahvaliti Nacionalnom parku Plitvička jezera i ravnatelju Tomislavu Kovačeviću te turističkim zajednicama područja Plitvičke doline i Turističkoj zajednica općina Plitvička jezera. Bez njihovog razumijevanja, kao i bez naše partner agencije Press Clipping, organizacija PRO PR konferencije ne bi bila ista. Tu su još i Henkel, Anamaria kava, Romerquelle voda, a sudionici će dobiti i poklone kompanije L’oreal. Izazovno je bilo ovo 20.godišnje putovanje, od ‘Vardara pa do Triglava’. Ostat ćemo i dalje predani struci odnosa s javnošću koja se sama transformira već stoljećima, a u posljednjih 10 godina nikada dinamičnije.