Media-Marketing.com
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
No Result
View All Result
  • English
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
No Result
View All Result
Media-Marketing.com
No Result
View All Result
Početna Vijesti

Dugoročno najuspješniji poslovni model je biti zajedno s klijentima i u dobru i u zlu!

Kako se Pristop izvukao iz dubioze koja je u jednom trenutku iznosila gotovo 30 miliona EUR?

Media Marketing redakcijaAutor: Media Marketing redakcija
28/09/2023
Kategorija: Vijesti
Vrijeme čitanja: 2 min

Izuzetno zanimljiv razgovor između Primoža Pusara, CEP Pristop Group i Dražena Klarića, urednika i direktora Večernjeg lista, na ovogodišnjem Weekend 16. festivalu u Rovinju otvorio je nekoliko interesantnih tema. Dražen Klarić je pokrenuo jednu koja je zanimala mnoge: »…u čemu je tajna Pristopa, kako su preživjeli i ponovo se počeli širiti? Vjerovatno su morali umrijeti (raniji način poslovanja), da bi se ponovo rodili još snažniji (imaju mnogo širi spektar usluga koje su počeli nuditi klijentima)?«

Primož je potvrdio da tajna uspjeha leži u sposobnosti prilagođavanja i inoviranja: »Ključno je to što smo bili spremni napustiti stare modele poslovanja koji su zastarjeli te se sa svježim idejama otisnuti u nepoznato. Promjene mogu biti zabavne, na deklarativnom nivou se svi slažu, ali u stvarnosti su naporne. Tajna Pristopa je, dakle, u našoj prilagodljivosti, fokusiranosti na klijente te sposobnosti ponovnog izmišljanja samog sebe i svog poslovanja, što nam je omogućilo da preživimo i rastemo.«

Slušaocima iz Hrvatske je bila zanimljiva avantura s Digitelom. S najvećom hrvatskom agencijom su željeli napraviti najveću regionalnu, a zatim i ozbiljnu evropsku agenciju. Digitela više nema, Pristop je još uvijek tu. Kako to?

»Pristop se 2014. godine suočio sa završetkom jednog izuzetno zahtjevnog perioda kada je došlo do nekoliko strateških promjena i prekida vlasničkog partnerstva sa hrvatskom agencijom Digitel. To je na kraju dovelo do njihovog stečaja, u tom procesu je Pristiop bio među onima koji su u tom stečaju pretrpjeli najveće gubitke. Morali smo se oprostiti od kompletne strukture koja je tada vladala grupacijom Digitel Pristop Group, što je dodatno povećalo finansijski teret. Istovremeno, s tom poslovnom burom su se unutar Pristopa javile nesuglasice u pogledu budućnosti agencije i grupacije što je dovelo do razilaženja s nekim vlasnicima. Kao posljedica toga kompanija se našla u velikom finansijskom dugu koji je na vrhuncu iznosio nešto manje od 30 miliona EUR. Pitanje koje smo u užem krugu sebi tada postavili bilo je: Da li smo sposobni osigurati budućnost kompaniji s takvom finansijskom dubiozom? Odgovor na to pitanje sam dobio u razgovoru sa svojim saradnicima. Grupa nas, koji smo tada aktivno upravljali Pristopom i danas smo njegovi vlasnici, duboko smo vjerovali u našu poslovnu filozofiju. Vjerovali smo u naš pristup razumijevanju posla koji uključuje saradnju u definiranju poslovne strategije naših parrtnera, procesnu optimizaciju, podršku u provođenju ključnih promjena u kompaniji te kompletnu komunikacijsku podršku od planiranja do realizacije i praćenja rezultata. Bili smo dovoljno ludi da sve to provedemo. Danas, gotovo deceniju poslije, kada je Pristop sanirao sve dubioze, možemo planirati budućnost bez opterećenja iz prošlosti,« pojasnio je Primož Pusar.

Kao bivšeg košarkaša, Dražen Klarić je iznenadio Primoža pozivom pod koš te pitanjem: Da li još uvijek sanjate da postanete Luka Dončič? »Naravno, ko ne bi želio biti Luka Dončič? Kada sam imao 15 godina želio sam postati profesionalni košarkaš u NBA ligi. Trudio sam se, ali čovjek mora biti svjestan svojih mogućnosti i svojih ograničenja. U jednom sam trenutku shvatio da sam bolji u ubacivanju trica u drugim granama.«

 

Autor

  • Media Marketing redakcija
    Media Marketing redakcija
    Media Marketing je najrelevantniji medij komunikacijske industrije Adriatic regije, nastao s idejom i vizijom da struku svakodnevno educira, informiše i uvezuje.
Tags: DigitelDražen KlarićIzdvojenoPrimož PusarPristop GroupVečernji lkistWeekend 16
ShareTweetShare
Media-Marketing.com

© 2025. Powered by Degordian

Portal Media-Marketing.com

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
  • Politika privatnosti

Social Media

No Result
View All Result
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
  • en English
  • bs Bosnian

© 2025. Powered by Degordian