Media-Marketing.com
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
No Result
View All Result
  • English
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
No Result
View All Result
Media-Marketing.com
No Result
View All Result
Početna Vijesti

Dejan Verčič je drugi najviše citirani istraživač globalnih odnosa s javnostima

Na prvom mjestu najcitiranijih istraživača je James Grunig, zaslužni profesor na Univerzitetu u Marylandu, SAD

Media Marketing redakcijaAutor: Media Marketing redakcija
26/01/2021
Kategorija: Vijesti
Vrijeme čitanja: 2 min
dejan-naslovnica
Read the article in English

Dr. Dejan Verčič, slovenski profesor, autor, poduzetnik i partner u skupini Herman&partneri, u zadnjoj je deceniji drugi najviše citirani istraživač na području globalnih odnosa s javnostima na svijetu. Ovaj izuzetan rezultat je pokazala bibliometrijska analiza članaka, njih 521, koji su objavljeni u periodu od 1983. do 2019. godine u šest glavnih znanstvenih magazina. Ova je analiza predstavljena i u najnovijem broju najuglednijeg znanstvenog magazina na području odnosa s javnostima Public relations review. Na prvom mjestu najcitiranijih istraživača je James Grunig, zaslužni profesor na Univerzitetu u Marylandu, SAD. 

“Kada je, prije gotovo šezdeset godina, kanadski profesor Marshal McLuhan, u knjizi Guttenbergova galaksija, svijet opisao kao globalno selo nije mogao ni pretpostaviti da ćemo uskoro sjediti u globalnoj sobi u kojoj svi neprestano i istovremeno razgovaramo sa svima, svi o svemu sve znamo i stalno tipkamo u ekrane telefona koji su možda pametniji od nas. Svijet ima samo jedan politički, ekonomski i društveni sistem: aktivizam, društveni mediji i internet uopće, obrazovanje, kultura, moda, lanci nabave, pandemije, putovanja i preseljenje ljudi, proizvodnja, prodaja, istraživanje, zagrijavanje atmosfere, sport, trgovina, zabava, brendiranje, znanost … Sve je globalno i globalizacija se više ne može vratiti nazad u bocu. Možemo je samo pokušati razumjeti i uticati na nju,” kazao je o globalizaciji i stanju kod kuće i u svijetu dr. Verčič. 

Prof. dr. Dejan Verčič je  predstojnik Odjela za komunikologiju i vođa Centra za marketing i odnose z javnostima na Fakultetu za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani i partner u skupini Herman&partneri. Doktorirao je na London School of Economics and Political Science u Veliki Britaniji, kao gostujući profesor predaje i na različitim univerzitetima u inozemstvu.

Autor

  • Media Marketing redakcija
    Media Marketing redakcija
    Media Marketing je najrelevantniji medij komunikacijske industrije Adriatic regije, nastao s idejom i vizijom da struku svakodnevno educira, informiše i uvezuje.
Tags: Dr. Dejan VerčičHerman&partneriIzdvojeno
ShareTweetShare
Media-Marketing.com

© 2025. Powered by Degordian

Portal Media-Marketing.com

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
  • Politika privatnosti

Social Media

No Result
View All Result
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • en English
  • bs Bosnian

© 2025. Powered by Degordian