Drugi jezik na kojem je dostupan ovaj članak: English
Piše: Marija Pavlović, Senior Copywriter & Digital Strategist, DNA Communications
U pokušaju da sagledamo šta je to što utiče na savremene tokove u domenu dizajna logotipa, agencija DNA Communications razgovarala je sa nekoliko svojih grafičkih dizajnera/ki i art direktora/ki. Neki od njih su nam pokazali zanimljive studije slučaja nedavnih kultnih redizajna, neki ukazali na ono što utiče na kratkotrajne trendove, a neki su podelili sa nama principe kultnih dizajnera koji su im bili uzori. Zato ih sada delimo sa vama, ne nužno tim redosledom.
Make my logo violet, ultra violet
Uticaj Pantone palete boja je vremenom postajao sve jači i rasprostranjen je na sfere umetnosti, mode, dizajna, plasmana proizvoda i trendova na društvenim mrežama. Kulminacija ovog uticaja ogleda se u godišnjem predstavljanju Pantone boje godine, koji automatski odredi fokus kolorne palete za tu godinu. Ovogodišnja boja godine je Ultra Violet (Pantone 18-3838) koju kompanija predstavlja kao „inovativnu i maštovitu boju koja osvetljava put budućnosti“. Iako su ovakva predstavljanja za neke pretenciozna i definitivno posmatrana kao deo mudre strateške taktike Pantone brenda, nesumnjivo je da ona svake godine ostavi veliki uticaj na dizajn.
U domenu dizajna logotipa, primer toga su upravo logotipi inspirisani Pantone bojom godine.
U pitanju su logotipi nastali tokom 2018. godine, različitog kvaliteta dizajna i industrije koju pokrivaju, ali ono što oni jasno pokazuju je da Pantone uticaj definitivno nije zanemarljiv.
Make my logo simpler
Druga zanimljiva tendencija, uočena od strane art direktorke s kojom smo razgovarali je neočekivana simplifikacija nekih kultnih prepoznatljivih logotipa. Radikalni primer u tom domenu ranije je prikazan u evoluciji (logotipa) brenda Yves Saint Laurent, kod koga je evolucija logotipa jednako kontroverzna kao i evolucija imidža brenda.
Nedavni primer toga je promena „svete krave“ među brendovima, logotipa Burberry, koji je takođe pretrpeo drastičnu simplifikaciju od strane čuvenog dizajnera, Pitera Sevila.
Prvi utisak je da su fontovi i oznake ovih logotipa ono što ih je neodvojivo povezivalo sa brendom i izazivalo momentalnu prepoznatljivost. Međutim tendencije u logotipima (setimo se samo serifne verzije Google logotipa), definitivno potvrđuju da je u pitanju trend koji je zahvatio veliki broj jakih starih i novih brendova. Pogledajte primere redizajna logotipa iz 2017. godine i shvatićete o čemu govorimo.
Make my logo iconic
Postoje dizajneri koji svojim doslednim stavom i pristupom dizajnu izgrade karijere koje su ispunjene kultnim rešenjima. Jedan od tih primera je i modernista Pol Rand, koga neki od naših dizajnera navode kao velikog uzora.

U intervjuu koji je Stiv Džobz obavio na temu ovog kultnog profesionalca, jasno je prikazan njegov stav u kome on beskompromisno stoji iza svoje ideje o „rešenju“ iza kog čvrsto stoji. Njegov stav dokaz je da jasna strateška i kreativna vizija ne podleže nužno trendovima već gradi identitet brendova koji ulaze u istoriju.
Make my logo fresh
A ako tragate za inspiracijom među novim kreativnim nadama i kombinacijom klasičnog dizajna sa kulturom ulične umetnosti, imamo za vas primere koji imaju malo drugačije lice od klasičnog. Bacite pogled na Global Creative Collective, 123klan i Hydro74 ekipu.
I zapamtite, ne dozvolite klijentu da vas ubedi da logotip mora biti veći na brendingu nego što jeste. Make your logo superb.