Media-Marketing.com
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
No Result
View All Result
  • English
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
No Result
View All Result
Media-Marketing.com
No Result
View All Result
Početna Vijesti

Lažni pratioci, kupljeni lajkovi: Puca li „balon influensera“?

Prema nekim proračunima, prevare influnesera i lažni pratitelji koštaju oglašivače čak oko 1,3 milijarde dolara

Media Marketing redakcijaAutor: Media Marketing redakcija
08/11/2019
Kategorija: Vijesti
Vrijeme čitanja: 2 min

Izvor: Ka5an

Prema predviđanjima agencije za influenser marketing Mediakix, tokom ove godine oglašivači će potrošiti između 4,1 i čak 8,2 milijarde dolara na influensere, što je veliki porast u odnosu na 2015. kada je ta cifra iznosila oko 500 miliona dolara.

Ipak, reč je o malom udjelu na ukupnom tržištu oglašavanja. Takođe, konstantno rastu i svote koje se troše na objave, pa dok influenser s 10-ak hiljada pratioca na Instagramu po objavi može dobiti 200 dolara, slavne ličnosti s milionima pratioca mogu zaraditi i više od pola milona dolara samo za jednu fotografiju.

Uprkos rastu potrošnje i sve većem broju influensera, dio kompanija prestao je koristiti usluge internet zvijezda, a neki stručnjaci predviđaju da bi to uskoro mogao postati trend i da će sve više kompanija ulagati manje novca u influensere ili će potpuno odustati od takvog načina oglašavanja.

Više je problema koje prati influenser marketing. Prvo, osobe koje na društvenim mrežama imaju veliki broj pratioca, a koje sponzori plaćaju za objave, sve više gube kredibilitet među svojim pratiocima jer često reklamiraju proizvode koje uopšte ne koriste i ne sviđaju im se. Takođe, teško je i meriti uspeh takvih kampanja i koliko se brendovima uopšte isplati da ulažu novac u takav oblik oglašavanja.

Balon počinje da puca

Stari je problem i kupovina lajkova, komentara i pratioca pa, prema nekim proračunima, takve prevare influnesera i lažni pratitelji koštaju oglašivače čak oko 1,3 milijarde dolara. Za samo 16 dolara moguće je kupiti hiljadu pratilaca na Instagramu, a istraživanja koja su provele neke kompanije (poput Good Companyja i HypeAuditoriuma), pokazuju da između polovine i dve trećine influensera kupuje pratioce, lajkove i komentare.

Tezi o slabljenju takvog oblika oglašavanja u prilog ide i pad interakcija korisnika sa sponzorisanim sadržajima pa su lajkovi i komentari u padu, u odnosu na prošlu godinu, a možemo se samo pitati kako će se najavljeno skrivanje lajkova odraziti na influensere i takav oblik oglašavanja.

Autor

  • Media Marketing redakcija
    Media Marketing redakcija
    Media Marketing je najrelevantniji medij komunikacijske industrije Adriatic regije, nastao s idejom i vizijom da struku svakodnevno educira, informiše i uvezuje.
Tags: Izdvojeno
ShareTweetShare
Media-Marketing.com

© 2025. Powered by Degordian

Portal Media-Marketing.com

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
  • Uslovi korištenja
  • Politika privatnosti

Social Media

No Result
View All Result
  • Vijesti
  • Tema sedmice
  • Intervju
  • Kolumna
  • Dnevnik
  • Mladi lideri
  • Tri pitanja
  • BalCannes
  • en English
  • bs Bosnian

© 2025. Powered by Degordian