Piše: Ricardo Bilton, Digiday
Jedan od gorućih problema o kojem izdavači i ne vole baš da pričaju danas je blokiranje oglasa, koje je od marginalne začkoljice preraslo u mainstream problem koji itekako utiče na krajnji saldo izdavača. A ovaj problem ne pokazuje znake popuštanja. Ispod su četiri grafikona koji ilustruju zašto će se ad blokeri, i problem koji oni nose, zadržati.
Interes za blokiranje oglasa je u porastu
Interes tokom vremena. Web Search. Worldwide, 2004 – do danas.
Jedan jasan znak da postoji sve veći interes za blokiranje oglasa je broj pretraga za ad blokere. Razmotrimo, na primjer, povećanje broja Google pretraga za „ad block“, „adblock plus“ i „ad blocker“. Pretrage za sva tri pojma su u stalnom porastu u zadnjih nekoliko godina, a posebno između 2013. i 2014. godine.
…a u porastu su i downloadi softvera.
Interes za blokiranje oglasa je u direktnoj vezi sa brojkama korištenja ovog softvera. Globalni broj mjesečnih korisnika ad block alata se popeo do 144 miliona u 2014. godini, sa 21 milion u 2010. godini, pri čemu korisnici sve više koriste alate kao što su Adblock Plus i Adblock Edge, prema podacima iz PageFair-a, kompanije koja mjeri stope korištenja alata za blokiranje oglasa. AdBlock Plus, najpopularniji od alata, tvrdi da su imali u prosjeku 2,3 miliona preuzimanja nedeljno od 2013. godine.
Gaming sajtovi najteže pogođeni
I dok je blokiranje oglasa sve veći razlog za zabrinutost za sve izdavače, ne utiče na sve njih u istoj mjeri. Na tipičnim gaming sajtovima, na primjer, stopa blokiranja oglasa izlazi do 50 posto, dok sajtovi za modu i životni stil obično bilježe stope od oko 35 posto, tvrdi Secret Media, kompanija koja izdavačima pruža alate za zaobilaženje ad blokera (treba napomenuti da Secret Media, kao i PageFair, imaju svoj interes u predstavljanju problema blokiranja oglasa većim a ne manjim).
Disparitet ima smisla ako se uzme u obzir ko posjećuje ove grupe sajtova. Tipični korisnici gaming sajtova, na primjer, su mladi, muškarci i tehnološki dobro potkovani, što ih čini mnogo izglednijim korisnicima ad blokera.
Blokiranje oglasa veći problem za evropske izdavače
Stope blokiranja oglasa također se razlikuju od zemlje do zemlje. Dok u SAD-u ove stope iznose oko 15 posto, u zemljama poput Poljske, Finske i Švedske izlaze na 30 posto. Njemačka, još jedna od zemalja sa visokom stopom blokiranja oglasa, postala je glavno poprište bitke između ad blokera i izdavača. Vlasnici njemačkih kompanija Die Zeit i Handelsblatt tužili su vlasnika AdBlock Plus-a, Eyeo GmbH, tvrdeći da je alat „nezakonit i anti-konkurentan“. Njemački sudovi, međutim, presudili su u korist Eyeo-a.
„Ja osobno smatram da su u nekim od tih zemalja građani više zabrinuti za svoju privatnost, možda zbog historijskih razloga“, izjavio je CEO PageFair-a Sean Blanchfield.



