Piše Saša Bojc, Delo
»Švedi« su se Futurinom zaslugom udomaćili u Lesnini, Čistačica je izabrana za najbolji oglas u proteklih trideset godina, Skakač, koji je, prije Planice, u papučama sa zečijim ušima sa stola skočio u telemark na krevet je, nakon dvadesetogodišnjeg emitovanja sigurno već muškarac, plebiscitna kampanja s dječijim nožicama na dlanovima odraslog čovjeka je kao relevantan kamenčić tretirana i u ozbiljnim historijskim zapisima. Sve je to upisano u historiju Future, jedne od najprepoznatljivijih slovenskih oglašivačkih agencija koja je sad proglašena i najboljom agencijom u proteklih 30 godina.

Ove se godine navršilo 30 godina slovenske samostalnosti u čijem stvaranju su učestvovali i Futurini osnivači. “Kao mlada ekipa smo ujedinili snage s nekoliko slovenskih kreativaca. Jure Apih, slovenska marketinška i novinarska legenda, osmislio je fantastičan tekst i slogan ‘S četiri miliona vrijednih ruku se ne bojimo samostalne budućnosti’, dodali smo Zdravicu sa muzičkom podlogom… U agenciji ,osim mene i Vitala Verliča, bio je i Igor Arih, pa smo opremili jumbo plakate s mnogim udarnim simbolima. Na jednom su bile odrasle ruke koje drže bebine nogice – to su ljudi posebno zapamtili. Kampanja je zaista odjeknula jer je dio opredjeljenih za plebiscit sa 68 odsto skočio na 88,5 odsto. Naravno da su na tu odluku Slovenaca uticale i druge stvari, ali s kampanjom čiji se televizijski olas završava riječima ‘Moja zemlja je naša država Slovenija,’ smo napravili veliki pomak,” sjeća se Marko Vičić, danas stariji izvršni partner.
Oglasi su donosili trenutno zadovoljstvo
Krajem 80. godina Futura design je bila zvanično registrirano poduzeće, iako su kolege s ljubljanskog fakulteta za arhitekturu, kao slobodni stvaraoci u dizajnerskom studiju, djelovali još od 1986. Više od arhitekture ih je privlačio dizajn, o oglašavanju zapravo nisu razmišljali, kaže Vital Verlič. Jedan od odlučujućih trenutaka na njihovom profesionalnom putu je, po njegovim riječima, bio kad su Jure Apih i Meta Dobnikar izašli u susret njihovoj molbi te im, dok su još bili studenti, pribavili ulaznice za Jugoslovenski festival tržišnih komunikacija u Portorožu te kasnije, kada su prvi put bili na najslavnijem oglašivačkom festivalu na svijetu u Cannesu i upoznali svu raskoš i moć globalnih marki i kreativne mašine koje pokreću njihov imidž.
Kako kaže, u taj posao ih je privlačilo prije svega zadovoljstvo da je rezultat, u poređenju s arhitekturom, bio odmah vidljiv, oglas može već slijedećeg dana visiti na jumbo plakatu, a zgrade se mogu graditi godinama ili se uopće ne sagaditi. Jedan od prvih klijenata koji su sudjelovali u pripremi priručnika vizuelnog identiteta pod dirigentskom palicom dizajnera Vida Brataševca i studija Mak iz Kopra, bilo je tada vrlo uspješno poduzeće Iskra Delta u kojem su proizvodili prve računare. Vizuelni identitet su sukreirali i za poznatog jugoslovenskog proizvođača igračaka Mehanotehnika Izola, Vinakoper, Danu…

»To su bili početci, a na površinu su nas izbacili oglasi za Triglav opsiguranje (Zavarovalnica Triglav) koje je jdan od naših najstarijih klijenata. Među prvima su bili oglasi na temu Murphyjevih zakona, za njih smo se prisjetili da bi, tada još uvijek Zavarovalna skupnost Triglav (Osiguravajuća grupacija Triglav) osigurala Aljažev stub, simbol slovenstva. Direktor je u toku naše prezentacije pozvao saradnike da pripreme osiguravajuću policu te da je u najvećoj tajnosti odnesu u Planinarski savez Slovenije kako tu ideju ne bi ukralo neko drugo osiguravajuće društvo,” sjeća se kreativni direktor Vital Verlič.
Peugeotov Maratonac prodat u dvadeset država

Osim legendarnog Triglavovog Skakača, u kojem su u Futuri 2003. godine obuhvatili snove i očekivanja hiljade djece koje osiguravajuće društvo svake godine vodi u Planicu te plebiscitarne kampanje, u svoje historijske kampanje svrstavaju i televizijski oglas za Gorenjsku banku Ispovjedaonica sa sloganom Duša i novac, oboje trebaju svog pastira. Spot o ženi koja dolazi da se ispovijedi i govori kako susjedi imaju novi automobil…, a župnik joj savjetuje da novac odnese u banku i izmoli dva ružina vjenca, nakon nekoliko dana su povukli iz emitovanja. Međutim, kampanja je s besplatnim piarom postigla izvanredan rezultat.

Još uvijek su ponosni na kampanju Maratonac koju su prije petnaest godina kreirali za Peugeot Slovenija. Oglas za promociju novih, snažnijih i izdržljivijih dizel motora su snimali u Tunisu s međunarodnom ekipom. Naišao je na izuzetan odjek i izvan Slovenije; u slijedeće tri godine su autorski otkup za emitiranje tog oglasa prodali u više od 20 zemalja svijeta, od Švicarske i Francuske do Čilea i Ekvadora. Kampanju o štetnosti pušenja za Ministarstvo zdravstva Republike Slovenije Zapališ, udahneš, izdahneš su kreirali dok su svi u agenciji još uvijek pušili.

Igor Arih, koji je za Futuru kreirao više od jedne decenije (između 1986. i 1999.) teško može izdvojiti neke od svojih najzapaženijih projekata tog vremena, bilo ih je mnogo, ali kaže da mu je u sjećanju najviše ostalo to da je 1997. sjedio među članovima žirija za tisak kanskog oglašivačkog festivala te je i do danas ostao jedini slovenski predstavnik u žiriju najvećeg oglašivačkog festivala.
„Ta mogućnost je pomakla granice mog razmišljanja, podigla kriterije rada. Spoznao sam da moramo u odnosu prema klijentima biti samouvjereni, da moramo stajati iza svojih ideja u koje vjerujemo jer si odgovoran kako prema klijentu, tako i prema javnosti. Istovremeno je time dobila i gencija Futura, postala je kadrovski uticajna agencija, pokrenulo se mnogo stvari, postali smo zaista velika agencija, za mene prevelika i zato sam krenuo samostalnim putem,“ istakao je sada vlasnik agencije Arih.
Bio je zadovoljan što su ga nekadašnje kolege na ovogodišnjem Sofu pozvale na pozornicu. „Tih petnaest godina, krajem 80. i 90. godina, smo zapravo postavljali robnu marku Futura i za taj period me vežu isključivo lijepe uspomene,“ dodaje.
Digitalne tehnologije, najveća prelomnica
Početne godine su bile romantična, zanesenjačka vremena. Tada u Sloveniji još nije bilo škole koja bi davala specijalizirana znanja za ovaj posao. Rastom profesionalizma i kolektiva zadaci i odgovornost su se podijelili. U Futurinim redovima su se u proteklih 31 godinu, u kojima su nanizali gotovo 300 nagrada (najviše za njihove dugoročne klijente), izmjenjivali pojedinci najrazličitijih profila koji su danas poznatiji kao novinari, urednici, piarovci, dramaturzi, režiseri… nego kao kreatori oglasa.
Mijenjali su se i klijenti, generacije zaposlenih, društveni odnosi i vrijednosti. A kako ističe izvršna direktorica Mija Gačnik Krpič, upravo je nagrada za najbolju agenciju u proteklih trideset godina dokaz da im je od osnivanja do danas uspojelo “razviti i sačuvati prisan Futurin DNK i ostati neprijatelj prosječnosti na duži rok.”
“Živimo u periodu kada su se dogodile najveće promjene u korištenju tehnologije, multi channel, mijenjaju se potrošači, dolaze nove generacije kako na tržište radne snage tako i u redove potrošača. Njihove su vrijednosti drugačije isto kao i njihova očekivanja čemu se trebalo prilagoditi. Rad u agenciji sigurno nije onakav kakvim ga je 2003. godine u svom romanu naslova 2.999 SIT opisao Frédéric Beigbeder. To je posao koji zahtijeva mnogo prilagođavanja,” ističe.

Danas nisu dovoljni samo dobre ideje i dobro poznavanje potrošača, to dvoje treba znati prilagoditi brojnim novim kanalima i usko targetiranim ciljnim publikama. Drugi je izazov, kaže Mija Gačnik Krpič, kako u ovim konfuznim korona vremenima, kada su klijenti okupirani brzo promjenljivim izazovima tržišta, obezbijediti povjerenje i relevantnost. Njihova povezanost sa globalnom mrežom DDB, koja se dogodila 1993. godine, znači da mogu crpiti znanje od najboljih.
Ekipa danas broji oko 90 samostalnih pojedinaca, od toga 70 u Ljubljani snažno povezanih sa sestrinskom, više butik agencijom F2. U zadnje vrijeme se posvećuju i razvoju agencije Futura DDB Zagreb, iako su prije pandemije otvorili predstavnišvto u Milanu i namjeravali kreirati strateške projekte za Alessi, Zepter i Taschen, ali je covid usporio realizaciju.