Piše: Ekrem Dupanović
Hoće li ruska agresija na Ukrajinu dovesti do nove velike ekonomske krize u cijelom svijetu? U ovom trenutku niko ne zna kolika će kriza biti, i koliko dugo će trajati, ali da će je biti i da će biti bolna, u to niko ne sumnja. A kad je kriza, među prvima se udari po reklamnim budžetima. O tome se još uvijek malo govori jer niko ne želi talasati. A bilo bi bolje da govorimo, da razmijenimo mišljenja, da se pripremimo. Ovako, imam osjećaj da moguće probleme samo guramo pod tepih i kad jednog dana pukne…
Budžeti se već počinju kresati i to iz najmanje dva razloga. Prvi je zato što tržišta padaju, rastu cijene, kupovna moć stanoništva se smanjujue. Drugi je pitanje etike. Koliko je moralno oglašavati većinu proizvoda u zemljama sa velikim prilivom izbjeglica?
Kontaktirao sam ovih dana sa nekolicinom agencijskih lidera u regiji i pitao ih šta misle o mogućoj krizi i da li se ona već osjeća. Dobio sam podijeljene odgovore, ali kod svih sam osjetio isto: strah! Strah od mogućih posljedica.
Kada je bila kriza 2008. godine, i ova nedavna sa pandemijom, veliki igrači na globalnom advertising tržištu prvo su potpuno srezali budžete na malim tržištima kao što su naša pojedinačna, pa čak i cijelo regionalno tržište. Sva tržišta našeg regiona zajedno, kad ih sabereš, u međunarodnim relacijama znače malo, ili gotovo ništa. Hoće li tako biti i sada? Možda hoće, a možda i neće. Tržišta se samnjuju. Ogromnog ruskog više nema za većinu svjetskih kompanija. Bjelorusiju, takođe, u širokom krugu zaobilazi gotovo cijeli svijet. Neka tržišta jedva preživljavaju tako da je danas povelik luksuz odricati se bilo kojeg dvorišta u kojem se može zametnuti neki biznis, pa i advertising. Možda nam se posreći pa nas ne odrežu nego podebljaju, čineći svaki napor da makar mali dio gubitka ruskog tržišta nadoknade na tržištima Adriatic regije.
Svjetska federacija oglašivača – WFA preporučuje kompanijama da do daljeg prekinu s oglašaanjem i dugim investicijama u marketing na ruskom tržištu. Stephan Loerke, izvršni direktor, WFA, je poziv popratio riječima »U svjetlu užasnih događaja u Ukrajini, mora progovoriti i globalna marketinška industrija. Svaka kompanija mora donijeti vlastite odluke, a WFA pri tom peporučuje da se do daljega obustave investicije u marketing i medijski zakup u Rusiji.« WFA je takođe suspendirao članstvo ruskog udruženja oglašivača.
Evropsko udruženje komunikacijskih agencij je suspendovalo odnose s ruskim i bjeloruskim agencijskim udruženjem. Među članicama se usklađuju brojne inicijative za odziv kreativne industrije i pri tom se fokusiraju na to kako pomoći kolegama iz Ukrajine.
Cannes Lions i drugi povezani festivali i nagrade, ADC*Europe, D&AD, CRESTA i Lürzer’s Archive su se već odazvali zabranom prijave radova i ličnog učešća za agencije i druge kompanije iz Rusije. U nekim slučajevima zabrana važi i za Bjelorusiju. Njihovi predstavnici ne mogu biti ni članovi žirij. Pri tom su izrazili finansijsku podršku i solidarnost s ukrajinskim predstavnicima kreativne industrije. I Effie® Worldwide, licencna nagrada, koja se realizira na brojnim tržištima diljem svijeta, je do daljnjeg zaustavila izedbu na tržištima Rusije i Belorusije.
U Media Marketingu smo skoristili kontakte koje, kao članovi EPICA žirija, imamo sa medijima koji se u Evropi i svijetu bave advertisingom. Od odgovora koje smo dobili izdvajamo tri koja su nam se učinila najzanimljivijim. Možda nešto iz ovvoga izvučete za svoju agenciju ili kompaniju.
Wim De Mont, glavni i odgovorni urednik PUB Magazina, Belgija:

‘Putinov rat’, kako možemo nazvati brutalni napad na Ukrajinu, bez ikakve će sumnje imati negativne posljedice na ekonomiju u svim zemljama EU, uključujući i Belgiju. Međutim, ja ne predviđam dugotrajnu ekonomsku krizu, iako će posljedice zasigurno trajati dugo. Trebat će mnogo vremena da se povrate povjerenje i mir. I usporit će se faza obnove nakon pandemije, ali prerano je govoriti o nekim brojevima.
Tokom nedavne pandemije, evropske kompanije i političari postali su svjesni opasnosti prevelike zavisnosti od dobavljača (čipova, energije, medicinskih uređaja,…) koji se nalaze u zemljama s nepredvidivim/totalitarnim/nestabilnim statusom. ‘Putinov rat’ jača ovaj osećaj. Dakle, u narednih nekoliko godina, otvorit će se nove mogućnosti za preduzeća da razvijaju nove proizvode, nove usluge, itd. kako bi ojačala našu ekonomsku autonomiju (nadam se bez prevelikog protekcionizma).
Slijedite novcu: reklamna industrija treba se prilagoditi ovoj novoj stvarnosti.
Hando Sinisalu, Best Marketing, Estonija:

Zaista je teško procijeniti uticaj rata u ovom trenutku. U Estoniji se trgovci trenutno rješavaju svih ruskih proizvoda i pokušavaju podržati Ukrajinu koliko god je to moguće – šalju autobuse da dovoze izbjeglice, nude medicinske zalihe itd. Ekonomski uticaj tek treba da se vidi. Do sada su mnoge kompanije stavile svoje marketinške kampanje na čekanje – jednostavno se čini neprikladnim oglašavati tokom ovakve krize. A i poruke će se izgubiti među silnim informacijama o ratu. Uvriježeno je mišljenje da će to biti dug rat i da će humanitarna katastrofa biti uporediva s onom iz Drugog svjetskog rata, barem u Ukrajini.
Ingo Rentz, iz njemačkog Horozonta, portala koji pokriva teme marketinga, oglašavanja i medija, poslao nam je dva citata iz svog, prije par dana objavljenog članka. Ingo je na portalu urednik za područje marketinga…

Izjava šefa ZAW-a, upravnog tijela njemačke reklamne industrije: „Na tržištu je vrlo jasno da će rat u Ukrajini uticati na cijene, a time i na raspoloženje potrošača. Budžeti za oglašavanje neće ostati nedotaknuti ovim.”
Izjava iz OWM-a, Udruženja njemačkih oglašivača: „Dramatičan razvoj događaja uticat će na područje komunikacija, a time i na marketinške i reklamne strategije.“