Ovih je dana Ilarija Bašić, svima nam poznata višegodišnja uposlenica i važna članica komunikacijske industrije Bosne i Hercegovine, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, odbranila doktorsku disertaciju na temu “Odnos brendiranja poslodavca, društveno odgovornoga poslovanja i organizacijskoga predstavljanja na društvenim mrežama”.
Brendiranje poslodavaca (engl. employer branding) koncept je koji pod svojim okriljem sadrži mnoge različite konstrukte koji su vrlo povezani, kao što su vlasnički kapital poslodavca, angažman uposlenika te privlačenje i zadržavanje talenata. Pojam employer branding prvi je put medijski predstavio i definirao u poslovnome svijetu poznati novinar i poslovni konzultant Barrow 1990. godine, a 1996. godine Ambler i Barrow pišu o employer brandingu u Journal of Brand Management, definirajući brend poslodavca kao „paket funkcionalnih, ekonomskih i psiholoških povlastica koje pruža zaposlenje, a koje definira organizacija“. Pojam employer branding sve je više prisutan i u našoj svakodnevnici primarno kroz prizmu brige za ljudske potencijale. Ilarija Bašić je ovu temu obradila sa znanstvenog aspekta u svojoj doktorskoj disertaciji čime je doprinijela ne samo znanosti nego i svima onima kojima je u forkusu brendiranje poslodavca – menadžerima, osobama koje vode marketing, PR i odjele za ljudske resurse, ali na kraju i svima koji rade ili traže zaposlenje.
“Tržište rada u našoj zemlji doživljava ozbiljne reforme i transformacije, uz činjenicu da se suočavamo s ozbiljnom depopulacijom u smislu odlaska mladoga zapošljivog, a posebno visokoobrazovnoga kadra. U javnosti je izraženo i nezadovoljstvo uposlenih s kojim se možemo susresti u svakodnevnoj komunikaciji, a ni očekivanja studenata završnih godina o prvome uposlenju nakon završetka studija nisu pozitivna. Prema javno dostupnim podatcima 17 % stanovnika je nezaposleno, što je i najveća stopa u regiji praćena gotovo najmanjim prosječnim plaćama. To su neki od razloga zbog kojih sam se odlučila da uradim istraživanje kojim se prvi put u Bosni i Hercegovini na sveobuhvatan i sustavan način pristupilo pojmu brendiranja poslodavca u međuovisnosti s društveno odgovornim poslovanjem i organizacijskim predstavljanjem na društvenim mrežama, čime se bave tek malobrojni inozemni autori,“ navodi Ilarija Bašić.
U disertaciji se citiralo ili spomenulo gotovo 600 izvora, pa je tako samo prikupljanje relevantne literature pridonijelo teorijskomu ujedinjenju različitih izvora o konceptu brendiranja poslodavca, društveno odgovornoga poslovanja i komunikacije na društvenim mrežama, ali i razvoju znanstvene misli o ovim konstruktima. Također, značajan je doprinos o primjeni ovih konstrukata u strateškome poslovanju na tržištu Bosne i Hercegovine.
„Na osnovu istraživanja uvidjelo se da osobine poslodavca mogu utjecati na odabir potencijalnoga uposlenika te da ispitanici percipiraju poslodavca kroz njegov angažman u društvu smatrajući da je samo pod tim okolnostima moguće dugoročno stvarati ambijent za kvalitetno poslovanje. Imamo empirijsku potvrdu da poželjnost poslodavca ovisi o aktivnosti brendiranja kada je riječ o zadržavanju ljudskih potencijala u tranzicijskim zemljama, kao i da postoji pozitivna korelacija između konstrukata, a na primjeru 15 kompanija koje su ocijenjene kao Najpoželjniji poslodavac u nekom od sektora,“ zaključuje Ilarija Bašić.
Povjerenstvo za ocjenu disertacije koje su činili dr. sc. Sanja Bijakšić, red. prof., predsjednica i članica Povjerenstva, dr. sc. Nino Ćorić, izv. prof., mentor i član Povjerenstva i dr. sc. Nenad Brkić, red. prof., komentor i član Povjerenstva zaključilo je kako doktorska disertacija predstavlja vrijedan znanstveni rad i pionirski podhvat u kojem je obrađena aktualna, a nedovoljno istražena problematika značajna za teoriju i praksu brendiranja poslodavca, društveno odgovornoga poslovanja i organizacijskoga predstavljanja na društvenim mrežama.
